bisse-başköy

 

BİSSE (Başköy)

Başköy, Senirkent'e bağlı bir köyümüz olup Afyon ilinin bazı köyleri ile Uluğbey, B.Kabaca kasabaları ile komşu olup Uluğbeyin kuzeyine ve B.Kabacanın batısına 3 Km. kadar uzağında tepeler arasında hafif çukurda kalmış bir yere iskan edilmiştir. Kuzey yanından Tavşandere denilen her zaman akmayan bir dere kenarındadır.

Selefkitler zamanında eyalet merkezi olarak Makedonya İmparatoru Büyük İskenderin M.Ö. 333 deki Pisidiya kıtasını istilası ve İran seferi sırasında buraya gelerek istila ettiği ve İran seferine devam ettiği o sırada buranın büyükçe bir şehir konumunda olduğu (Böcüzadenin Isparta Tarihi, Sayfa 49). İskenderden önce Perslerin (İranlılar) elinde olduğu M.Ö. 301 de Selefkitlerin eline geçti ve M.Ö 188 de Bergamalılara tabi oldu. (Selefkitler  yılları arasında  M.Ö. 312 ile M.Ö.64 yılları arasında hüküm süren bir hanedandır). Bilahare Romalıların ve 395 ten sonra Bizanslıların eline geçen şehir, nispeten yıkılmış, küçülmüş ve harap olmuş olarak idari yönden Uluborluya bağlanmıştır. Daha sonra Selçuklulara ve Karamanoğullarına Uluborlu ile birlikte bağlanırken sonrasında Hamidoğullarına ve Osmanlılara geçmiş ancak gün geçtikçe nufusu azalmış, gücünü kaybetmiş ve küçük bir köy durumuna düşmüştür.

Sayın Hasan Ali TÜRKASLAN sanırım bir ara Devlet meteoroloji işleri Genel Müdürlüğünde görevde bulundunuz Bende orada çalıştım ve emekli oldum. Bizim Senirkent Sevdamız çok ama çok büyük Senirkenti ve Senirkentliyi çok severim. Memleketimizi bildiğim kadarıyla ve bulduğum bilgiler doğrultusunda canlı tutmaya gayret ediyorum. Bunu yaparken de her türlü bilgi ve belgesi olanlardan da yardım bekliyorum yazınız için çok teşekkür ederim. Dahada yardımlarınızı bekler saygılar sunarım

Ali BAYSAL...Senirkent Sevdalıları    abay333@hotmail.com

 

yazan: hasan alı türkarslan | tarıh: 2009-09-02 23:40:29 
konu: başköy'ün tarıhçesı 
kıymetlı hemşehrım çok güzel bır sıte hazırlamışsın tebrık ederım. ben başköy'den hasan alı türkarslan.başköyün ve bısse'nın tarıhçesı ıle ılgılı bır kısım açıklamaları yapmak lüzumunu hısettım. öncelıkle köyümüzün adı başköy'dür. sıtenızde yer verdığınız ve tarıhı m.ö.lere dayanan ''bısse'' şu ankı yerleşım yerıne yaya yarım saatte ulaşılabılen ''kozağaçı'' mevkıındekı ören yerının adıdır. zamanında büyük bır yerleşım yerı olmasına rağmen yeterınce ılgı çekememış olup toprak altındadır. bızım çocukluğumuzda 1950 lı yılların sonlarında bıle bazı mezar kalıntıları ve resımlı yazılı taşlar görülebılıyordu.  

başköy'ün tarıhçesıne gelınce;köyümüzün yaşlılarının anlatığına göre, bızlerın büyük büyük dedelerımız şu anda köyün bulunduğu yere yaklaşık 400-450 yıl önce gelıp yerleşmışler. ondan önce ıse senırkent - yalvaç yolunun büyükkabaca ayrının sol üst kısmında yerleşık durumda ımışler.1950- 1960 lı yıllarda orada bına kalıntıları ve mezarlar mevcut ıdı. buraya nıçın göçtüklerını sorduğumda;'bır eşkıyanın şerrınde mış' cevabını almıştım. 

bısse olarak bılınen eskı ören yerıne yakın bır mevkıı yerleşmelerı nedenıyle 'bısse köyü' dıye adlandırıldığı kanaatındeyım. sonra köyümüzün ısmı ''başköy'' olarak kabul edılmıştır. halende öyledır. saygılar sunarım. messanger adresım 'haturkarslan@hotmaıl.com'

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !